Kalkulator i dokumenty

Księgowość Wrocław, czyli jak szukać dobrej księgowej we Wrocławiu?

Samodzielne rozliczanie finansów w firmie nie jest prostym zadaniem, szczególnie kiedy liczy sobie ona kilkudziesięciu pracowników. Pewniej jest powierzyć komuś takie kwestie osobom, które się na tym znają i wiedzą, jak w profesjonalny sposób rozliczyć faktury, prowadzić księgi rachunkowe itp. Wrocław to ogromne miasto, w którym działalność prowadzi wiele biur rachunkowych. Jak więc szukać dobrej księgowej we Wrocławiu?

  1. Usługi księgowe Wrocław – jakie wybrać?
  2. Dodatkowe usługi rachunkowe we Wrocławiu
  3. Jak wybrać dobrą księgową we Wrocławiu?
  4. Kontakt z biurem rachunkowym
  5. Ceny usług księgowych
  6. Jaka powinna być dobra księgowa?

Usługi księgowe Wrocław – jakie wybrać?

Zakres usług księgowych to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę szukając specjalisty w tym kierunku. Warto więc sprawdzać, co dokładnie jest oferowane w umowie z konkretną księgową. Biura we Wrocławiu zazwyczaj oferują pełną księgowość. Wśród podstawowych usług wymienia się najczęściej te z zakresu księgowo-podatkowego, czyli prowadzenie ksiąg rachunkowych, Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów i rejestrów VAT, obsługa rozliczeń z ZUS, sporządzanie deklaracji podatkowych oraz sprawozdawczych. W ofercie znaleźć można również usługi kadrowo-płacowe, wśród których są takie obowiązki jak sporządzanie umów-zleceń i umów o dzieło, deklaracji ZUS, prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników w firmie oraz ich urlopów, wystawianie stosownych zaświadczeń dla pracowników, pilnowanie badań lekarskich oraz szkoleń BHP oraz przygotowywanie rocznych deklaracji podatkowych. Niektóre biura księgowe we Wrocławiu oferują jeszcze więcej usług, o czym poniżej.

Dodatkowe usługi rachunkowe we Wrocławiu

Wiele biur księgowych rozszerza swoją ofertę o inne czynności. Może to być na przykład doradztwo z zakresu finansów i biznesu. Osoby, które dopiero zastanawiają się nad założeniem własnej firmy, w biurze mogą uzyskać pomoc odnośnie tego, jaką formę działalności wybrać, jak starać się o kredyt na firmę czy jak uzyskać dotacje na jej rozwój. Warto więc sprawdzać, jakie dodatkowe usługi oferuje konkretne biuro księgowe we Wrocławiu.

Jak wybrać dobrą księgową we Wrocławiu?

Wybierając osobę, która zajmie się sprawami finansowymi firmy, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jaka więc powinna być dobra księgowa? Poza zakresem usług należy sprawdzić kwalifikacje osób, które zajmują się usługami rachunkowymi. Po deregulacji zawodu księgowego niemal każdy może otworzyć biuro zajmujące się rachunkowością. Z tego względu trzeba sprawdzać, czy faktycznie mamy do czynienia ze specjalistami, którzy są biegli w zakresie księgowości i nie tylko. Warto więc sugerować się doświadczeniem i kompetencjami osób, które pracują w takich biurach. Wszelkie certyfikaty i kursy mogą świadczyć o tym, że usługi w wybranym biurze podatkowym we Wrocławiu są świadczone na wysokim poziomie. Można też kierować się rekomendacjami osób, które w przeszłości korzystały lub nadal korzystają z usług księgowych i mogą kogoś polecić.

Warto też sprawdzić, czy dane biuro księgowe posiada polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w razie wystąpienia jakichkolwiek błędów. Ma ona na celu ochronę zarówno biura podatkowego, jak i osób, które korzystają z jego usług.

Kontakt z biurem rachunkowym

Podczas wyboru księgowej bardzo ważna jest też forma kontaktu. Wybierając biuro warto sprawdzać jego lokalizację. Niektórzy preferują lokale położone w centrum Wrocławia, inni natomiast szukają specjalistów w pobliżu swojej pracy. Ci, którym zależy nie tylko na osobistym kontakcie, mogą upewnić się czy dane biuro świadczy również usługi online. To zapewni szybszy przepływ informacji i obsługę dokumentów. Niektórzy specjaliści mogą także reprezentować firmy przed różnymi organami, na przykład przed urzędami skarbowymi. Warto dopytać, czy w wybranym biurze istnieje taka możliwość.

Ceny usług księgowych

Każda firma chce jak najmniej płacić za usługi księgowe, jednak nie należy podczas wyboru kierować się ceną, w końcu chodzi o obsługę kwestii finansowych i kadrowych, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie biznesu. Oczywiście nie oznacza to od razu, że trzeba wybierać najdroższe biuro rachunkowe. Warto zaznajomić się z cennikami dobrych księgowych z Wrocławia i dopytać o warunki współpracy.

Jaka powinna być dobra księgowa?

Poza wysokimi kwalifikacjami i kompetencjami, dobra księgowa powinna budzić również zaufanie. W końcu powierzane będą jej wrażliwe dane firmy dotyczące finansów, ale i pracowników. Warto wybrać taką księgową, która będzie godna zaufania i będzie potrafiła wyjaśnić wszystko „codziennym”, a nie typowo urzędowym laikiem, który dla większości osób jest niezrozumiały. W przypadku księgowej bardzo ważna jest również jej dyspozycyjność. Należy więc dowiedzieć się w jakich godzinach można się z nią skontaktować i jak wygląda przekazywanie dokumentów, czy należy robić to jedynie osobiście, czy może online co obecnie jest sporą zaletą dla osób szukających księgowych.