Praca na kalkulatorze i laptopie

Co oferuje księgowość? Jakie dodatkowe usługi oferują biura księgowe?

Biura księgowe mają w zakresie swoich obowiązków bardzo szeroki zakres możliwości jeżeli chodzi o usługi związane z prowadzeniem finansów. Oprócz typowych dla księgowych zadań związanych z obsługą kadrowo-płacową, większość biur oferuje jeszcze dodatkowe usługi. Co więc oferuje księgowość i na jakie dodatkowe usługi można liczyć?


 

 

Czym jest księgowość?

Księgowość to część dziedziny, jaką jest rachunkowość. Polega ona na ewidencjonowaniu zdarzeń w konkretnych jednostkach gospodarczych. Obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców jest prowadzenie rachunkowości związanej z konkretnym rodzajem działalności. Każda firma musi mieć bowiem udokumentowane czynności, które pozwoliły jej na uzyskanie przychodów. Dzięki takiemu porządkowi łatwiej jest optymalizować koszty prowadzenia działalności, ale też rozliczać się z urzędami skarbowymi.

 

Mniejsze firmy często zajmują się prowadzeniem księgowości na własną rękę, co jednak wiąże się z pozyskaniem dodatkowej wiedzy na ten temat, by wszelkie rozliczenia przeprowadzone były skrupulatnie i bez błędów. Oczywiście nie brakuje programów ułatwiających prowadzenie takich rozliczeń. Dostępnych jest także mnóstwo wskazówek na temat tego, jak rozliczać firmę. Jednak gwarancję dobrze wykonanych usług rachunkowych oferują jedynie wykwalifikowani księgowi.

 

Usługi biur księgowych

Biura księgowe zajmują się wieloma sprawami. Przede wszystkim są to usługi księgowo-podatkowe, w skład których wchodzą takie czynności jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, obliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, sporządzanie deklaracji podatkowych, rejestrów VAT, a także deklaracji od umów cywilnoprawnych. Biura księgowe dokonują także kompleksowych rozliczeń z ZUS.

 

W zakresie usług księgowych są także te kadrowo-płacowe, które w przypadku korporacji i większych firm są w zasadzie obowiązkowe, by zachować porządek w przedsiębiorstwie. Do takich czynności zaliczyć można sporządzanie umów zleceń i umów o dzieło, prowadzenie ewidencji czasu pracy i urlopów pracowników, wystawianie zaświadczeń dla pracowników, przygotowywanie rocznych deklaracji z racji podatku dochodowego osób fizycznych. Bywa też, że księgowi zajmują się także prowadzeniem rejestru badań lekarskich oraz szkoleń BHP.

 

Dodatkowe usługi biur księgowych

Niektóre biura księgowe oferują znacznie więcej usług niż tylko te księgowo-podatkowe i kadrowo-płacowe. Wszystko zależy od tego, jacy specjaliści pracują w danej firmie. Bywa, że biura księgowe prowadzą także usługi prawne. Może to wiązać się ze współpracą z kancelariami prawnymi. Taka wiedza przydaje się szczególnie osobom, które prowadzą firmy transportowe, budowlane czy są zainteresowane pozyskaniem dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej. Biura mogą również zająć się negocjacją ubezpieczeń dla firm, a nawet ofert abonamentowych w przypadku telefonów firmowych. Pracownicy firm księgowych pomagają także w uzyskaniu kredytów. Na życzenie klientów mogą przygotować wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu dla firm i mogą nawet uczestniczyć we wszystkich procedurach aż do chwili przyznania kredytu.

 

Biura rachunkowe wspierają także osoby, które dopiero mają w planach założenie własnej firmy, ale nie wiedzą od czego zacząć. Księgowi pomogą wybrać rodzaj działalności dopasowany do potrzeb i możliwości danej osoby, a także wskażą jakie dokumenty trzeba zgromadzić i gdzie się udać, by dokonać rejestracji firmy.

 

Co ciekawe, niektóre biura księgowe pełnią też rolę wirtualnych biur dla firm, których właściciele prowadzą działalność w domu i nie chcą ujawniać publicznie swojego adresu. Wtedy firma jest rejestrowana na adres biura, a cała korespondencja związana z prowadzeniem działalności przekierowywana jest właśnie do księgowych. Dzięki takiej usłudze osoby prowadzące firmę nie muszą tracić pieniędzy na wynajem lokalu, a dodatkowo mają prowadzone usługi charakterystyczne dla obowiązków sekretariatu.

 

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Sam wybór zawsze stanowi problem, ponieważ nie wiadomo co wziąć pod uwagę szukając biura księgowego. Z pewnością najważniejszą rzeczą jest zakres usług danej firmy. Najlepiej, by był on jak najszerszy, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zdecydujemy się na rozwój firmy, a wtedy być może pomocne będą usługi dodatkowe, np. informujące o dotacjach unijnych. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja. Co prawda wiele osób korzysta teraz z księgowości online, jednak warto wybrać takie biuro, z którym łatwo będzie się skontaktować nie tylko mailowo czy telefonicznie, ale także osobiście. Istotne jest również to, by firma, którą wybierzemy miała polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, która zabezpieczy przed popełnieniem błędów. Warto także sprawdzić czy osoby w biurze księgowym posiadają certyfikaty Ministra Finansów, które gwarantują jakość usług na najwyższym poziomie.