okulary leżące na otwartej ksiażce

Jak zostać księgową? Co musi wiedzieć, umieć księgowa?

Księgowość to wymagający i odpowiedzialny zawód. Aby odnaleźć się w tej branży należy mieć bardzo dużą wiedzę i umiejętności, a wymagania pracodawców są coraz większe. Z drugiej jednak strony jest to dobrze opłacana praca, znalezienie pracy w tym zawodzie jest stosunkowo łatwe. Z naszego artykułu dowiesz się jakie podjąć działania by zostać księgową.


 

 

Jak zostać księgową?

Zostać księgową można na kilka różnych sposobów, nie ma jednej ściśle określonej ścieżki rozwoju dla osób zainteresowanych tym zawodem. Jednym z podstawowych warunków jest posiadanie wyższego wykształcenia, jednak kierunek, który ukończymy nie musi być ściśle związany z ekonomią. Powstaje więc pytanie: jakie studia aby zostać księgową najlepiej ukończyć? Oczywiście najlepiej, gdy wybierzemy takie kierunki, jak ekonomia, rachunkowość i finanse lub marketing i zarządzanie, nie jest to jednak konieczność. Alternatywą są studia podyplomowe lub kursy na księgową organizowane przez Urzędy Pracy oraz inne organizacje.

 

Zawód księgowa – wymagania

Aby zostać księgową należy posiadać konkretne umiejętności oraz wiedzę. Przede wszystkim ogromną rolę odgrywa bardzo duża wiedza z zakresu matematyki, gdyż praca w księgowości opiera się w dużej mierze na operowaniu liczbami. Niezbędna jest także wiedza dotycząca rachunkowości oraz podatków. Nie bez znaczenia jest również umiejętność obsługi komputera, a także programów wykorzystywanych w księgowości. Osoba pracująca na stanowisku księgowej musi ponadto znać przepisy prawa finansowego i podatkowego, a bardzo często również przepisy związane z ubezpieczeniami społecznymi. Coraz więcej pracodawców wymaga od swoich pracowników zatrudnionych w dziale księgowości znajomości języków obcych, zwłaszcza w dużych firmach, które współpracują z zagranicznymi kontrahentami.

 

Jakie są podstawowe obowiązki księgowej?

Bardzo dużo zależy od wielkości firmy, w jakiej jest się zatrudnionym, jednak pewne czynności musi umieć wykonać każda księgowa. Należy do nich prowadzenie ksiąg rachunkowych, dekretacja dokumentów, ewidencjonowanie księgowe, rozliczenia z bankami i innymi instytucjami finansowymi, sporządzanie bilansu zysków i strat, czy wprowadzanie oraz wysyłanie przelewów za faktury oraz wynagrodzeń pozostałych pracowników. Generalnie zakres pracy księgowej określa ustawa o rachunkowości oraz ustawy podatkowe. Obowiązki księgowych zatrudnionych w biurach rachunkowych zależą w dużej mierze od tego, jakie usługi dane biuro ma w swojej ofercie.

 

Co warto wiedzieć o pracy w księgowości?

Przede wszystkim jest to zawód, w którym liczy się ciągły rozwój. Dobra księgowa musi być na bieżąco ze wszelkimi zmianami w prawie, nowinkami związanymi z programami dla księgowych oraz nowymi technologiami, które można wykorzystać w księgowości. Jeśli osoba pracująca na tak odpowiedzialnym stanowisku zlekceważy np. zmiany w jakiejś ustawie dotyczącej finansów, może to mieć bardzo przykre konsekwencje dla całej firmy, a dla samej księgowej skutkować utratą pracy, a nawet odpowiedzialnością cywilną lub karną. Choć może się wydawać, że księgowość to praca wyłącznie z dokumentami i komputerem, to bardzo ważna jest również umiejętność pracy w zespole, a także duża odporność na stres.

 

Ile zarabia księgowa?

Zarobki księgowych są bardzo zróżnicowane. Wpływ na ich wysokość ma to, czy pracują w prywatnej firmie czy w biurze rachunkowym lub innej instytucji. Nie bez znaczenia jest również to, jaką obejmuje się posadę, gdyż osoba zajmująca się księgowością może piastować stanowisko specjalisty ds. rachunkowości, głównego księgowego lub dyplomowanego księgowego. Według badań średnie wynagrodzenie na stanowisku księgowej lub księgowego wynosi obecnie 2500 zł netto. Jest to również związane z tym, w jakim regionie Polski znajdziemy zatrudnienie, na najwyższe zarobki mogą liczyć księgowi z Warszawy oraz innych dużych miast Polski. Doświadczona księgowa, z kilkuletnim stażem pracy oraz specjalizacją może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 7-8 tysięcy złotych.

Reasumując, można zostać księgową bez studiów ekonomicznych, jednak wykształcenie wyższe związane z ekonomią i finansami jest bardzo pomocne, gdyż wiedzę z tych obszarów tak czy inaczej trzeba posiadać. Bez wątpienia jest to praca dla osób ambitnych, skrupulatnych i dokładnych, wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności. Osoby, dla których ciągły rozwój jest bardzo istotny, a praca związana z liczbami oraz przepisami prawa nie jest przerażającą wizją, mogą śmiało obrać tę ścieżkę kariery. W podjęciu takiej decyzji mogą być pomocne również dokładne informacje na temat tego, czym zajmują się biura księgowe, warto również sięgnąć do literatury fachowej z zakresu rachunkowości i finansów.